Обідній стіл – невід’ємний елемент кухні, вітальні. Саме без цього предмета меблів буде важко уявити будь-яке застілля. Отже, його розміри повинні бути достатніми для комфортного розміщення всіх членів сім’ї та гостей. Часто площа кімнат у звичайних квартирах не відрізняється особливим простором і вмістити стіл достатньої довжини та ширини може бути проблематично. Розумною альтернативою та справжнім порятунком у таких випадках стане придбання розсувного стола, стола-трансформера. Це сучасне рішення дозволить не тільки суттєво заощадити простір, але й підібрати предмет меблів, який ідеально впишеться в інтер’єр.
Перш ніж зробити покупку потрібно визначитися з необхідними розмірами. При чому мова йде про габарити столу у розкладеному вигляді. Для раціональнішого використання стільниці рекомендується розміщувати гостей по всьому периметру столу, а значить, його необхідно відсувати від стіни на центр кімнати. Для вільного переміщення має залишитися щонайменше 70-80 см з усіх боків. Зверніть увагу, що на вибір розміру столу впливає площа приміщення. Розсувний стіл може бути не тільки обіднім, а й журнальним. Останній у складеному вигляді має компактні розміри, а при необхідності його центральна частина піднімається вгору за допомогою спеціального механізму та розкладається убік. Таким чином, він збільшується не тільки по довжині, але і по висоті, і перетворюється на повноцінний стіл. Тому подумайте, скільки гостей у середньому ви приймаєте у свята і чи можна розташовуватися у вітальні. Особливо актуально це для невеликої сім’ї, якій цілком достатньо маленького обіднього столу. Для комфортної експлуатації, на одну людину необхідно не менше 60 см стільниці завдовжки і 45 см завширшки. Звертайте увагу і на відповідність зовнішнього вигляду виробу до загальної стилістики приміщення. Також відразу поцікавтеся в магазині про можливість підбору комплекту стільців до моделі, що сподобалася. Дуже багато виробників відразу пропонують готові обідні групи. Це найбільш вигідний варіант. Після придбання нестандартного виробу можуть виникнути проблеми з підбором стільців або м’якого куточка.
Переваги та недоліки розсувних столів:
До переваг можна віднести:
- Естетика. Дизайн розсувних столів виконаний на найвищому рівні та дозволяє придбати не тільки предмет меблів, а справжню прикрасу будь-якого інтер’єру.
- Зрозумілий механізм розкладки.
- Легкість у використанні. Навіть найскладніші механізми розкладки розраховані на мінімальні фізичні зусилля.
- Істотне збільшення розмірів. Деякі моделі розсувних столів здатні збільшуватися по довжині втричі, або навіть вчетверо. Великі моделі у розкладеному вигляді можуть досягати довжини близько 4 метрів.
- Регулювання кількох параметрів одночасно. У багатьох сучасних моделях є можливість змінити як довжину стільниці, так і її висоту. Це дозволяє максимально підлаштувати параметри столу під власні потреби.
- Підвищений рівень комфорту. Конфігурація сучасних моделей продумана таким чином, що який би спосіб розкладки ви не вибрали, завжди буде достатньо місця для ніг. Такі важливі дрібниці, безсумнівно, значно підвищують зручність користування.
- Різноманітність матеріалів виготовлення, форм та колірних рішень.
- Висока надійність та стійкість. Незважаючи на те, що конструкція складається з декількох елементів і напрямного механізму, у розкладеному вигляді вона не поступається за показниками міцності звичайним цільним моделям. Розсувні столи можуть витримувати значні навантаження.
- За умови правильного та дбайливого звернення термін служби розсувних столів може досягати 10-15 років.
До недоліків можна віднести лише високу вартість. Однак за такої кількості переваг і такого тривалого терміну служби вона цілком виправдана.
Види розсувних механізмів
Обідні столи можуть мати різні типи механізмів розкладки. Найбільш довговічними та найпоширенішими є такі варіанти.
Розсувний стіл з висувною центральною частиною
Це одна з найбільш затребуваних та простих конструкцій столів з ручною розкладкою. У зібраному вигляді по центру стільниці є шов, а під самою стільницею відсік для розміщення висувної частини. Щоб розкласти такий стіл, необхідно розсунути в боки обидві половинки стільниці, а потім вийняти центральну частину і вставити її в пази. Після чого зрушити назад бічні половинки до характерного клацання. Це означає, що всі частини конструкції зафіксувалися у правильному нерухомому положенні. При такому способі розкладки довжина столу може збільшуватися на 1/3 або 1/2 від довжини у складеному стані.
Подібні моделі мають наступні переваги:
- Це одна з найміцніших, довговічних і надійних конструкцій;
- Більшість столів виконані саме таким чином не просто так, а тому що це рішення дійсно перевірене часом.
- В зібраному і в розібраному стані вони забезпечують високий рівень стійкості і можуть витримати великі навантаження. Найчастіше матеріалом виготовлення є натуральне дерево, а напрямні виконані з металу.
Недоліки:
Масивний зовнішній вигляд. Залежно від стилю інтер’єру це може бути як перевагою, так і недоліком. Адже назвати таку модель повітряною та невагомою ніяк не можна.
Розсувний стіл з поворотною центральною частиною
Цей тип конструкції відрізняється від попереднього лише конфігурацією середньої висувної частини та способом її встановлення. Моделі з поворотною центральною частиною вважаються більш сучасними та функціональними. Пояснюється це тим, що збільшення обідньої зони забезпечується двома вставками по центру, які ховаються у підстілку. Щоб розкласти такий механізм, необхідно розсунути бічні частини убік, потягнувши за краєчки. Під стільницею ви побачите дві поворотні вставки, їх потрібно провернути на 180 град, розкласти та присунути до них боківки. Після трансформації центром столу буде кілька стикувальних швів. Корисна площа поверхні може збільшитися на 30-40% від початкової довжини. Щодо складності поводження з подібною конструкцією можна сказати, що поворотний механізм зручніший, ніж висувний.
Розсувний стіл з подвійною стільницею
Це найпростіший у використанні і примітивний у виконанні механізм розкладки. У складеному вигляді це звичайний невеликий стіл без видимих стиків на стільниці, оскільки вона має подвійну. Таким чином, створюється відчуття, що товщина стільниці дуже велика. Розкладається така конструкція дуже просто. Необхідно зняти верхню частину стільниці. Під нею ви побачите таку ж, але вже зі стикувальним швом посередині. Необхідно потягнути боковушки у різні боки. Посередині утворюється каркас і місце, розмір якого точно дорівнює першому шару. Сюди треба повернути зняту перед цим верхню частину столу.
Перевагою такої конструкції є збільшення площі рівно вдвічі від початкового розміру.
Однак, є і недоліки:
- Залежно від матеріалу виготовлення та розміру, стільниця, яку необхідно повністю зняти для розкладки, може мати велику вагу. Тому може знадобитися допомога другої людини.
- У розкладеному вигляді краї столу практично немає підтримки чи опори. Це робить конструкцію менш надійною та вносить обмеження у розміщенні предметів на столі. Тяжке рекомендується ставити ближче до краю.
Розсувний стіл з ніжками, що переміщуються
Це новий механізм, який радикально відрізняється від усіх перерахованих вище. Якщо в попередніх випадках у процесі трансформації була задіяна тільки стільниця, то тепер у розкладці беру участь і ніжки. Існує дві модифікації подібного механізму – розсувний та розкладний. Для того щоб розкласти розсувну конструкцію потрібно взятися руками за царгу знизу і потягти. Вона роз’їдеться і ви побачите додаткову стільницю. У деяких моделях її необхідно дістати та повернути, а в деяких досить просто висунути. При цьому площа стільниці збільшується на 30-50% без особливих зусиль. Розкладний механізм працює наступним чином: потягніть на себе, взявшись за царгу. Коли ніжки повністю виїхали, необхідно розкласти стільницю, як книжку. У розкладеному вигляді її потрібно перемістити на центр столу. У результаті ви отримаєте стільницю площею, що набагато перевершує розмір столу в зібраному вигляді. Іноді для полегшення процесу розкладки конструкція оснащується додатковим підйомним механізмом, який допомагає висунути стільницю з найменшими зусиллями. Подібні столи вже можна віднести до конструкцій із напівавтоматичною розкладкою. Однак у них є недоліки:
- Найменший показник міцності порівняно з іншими механізмами;
- У розкладеному вигляді сама стільниця має не дуже естетичний зовнішній вигляд, тому що чітко видно межу переходу основного елемента та додаткового.
Безцарговий механізм
Відмінною рисою таких столів є відсутність потужної опори для стільниці. Це дозволяє візуально зробити конструкцію витонченішою і не такою громіздкою, що іноді є просто необхідним. Найчастіше, виробники використовують як матеріал стільниці загартоване скло, що робить стіл ще «легшим» і надає йому сучасного вигляду. Такі столи відмінно доповнять інтер’єри в стилі мінімалізм, лофт або хай-тек. Розсувний механізм є металевими напрямними, які кріпляться під стільницею. Звичайно, вони будуть видно крізь прозоре скло, але це не псує зовнішній вигляд виробу. Навпаки, робить його ще цікавішим. Безцарговий стіл зі скляною стільницею має високі естетичні якості та низку переваг:
- Корисна площа поверхні може збільшуватися на 30-50% від початкової, а іноді і вдвічі.
- Механізм відрізняється дуже плавним та легким ходом, відсутністю всіляких заїдань та інших труднощів. Це робить процес розкладання дуже простим і таким, що не вимагає фізичних зусиль.
Серед недоліків конструкцій з відсутністю царги можна назвати:
- Порівняно меншу міцність. Причому це стосується і самих напрямних, які поступаються напрямним із деревини, так і самої стільниці, якщо йдеться про такий матеріал як скло.
- Якщо після розкладки довжина стільниці збільшується вдвічі і більше, необхідно використовувати додаткову опору.
- Вартість таких столів може набагато перевищувати вартість столів із царговим каркасом. Залежить вона безпосередньо від того, яка фурнітура вживається і який матеріал був обраний для стільниці.
Форми стільниці
З одного боку, різноманітність пропонованих форм дійсно може ускладнити вибір, але з іншого, дозволяє підібрати оптимальну модель саме для вашого приміщення. Форма стільниці повинна гармоніювати із загальним дизайном приміщення та вибиратися залежно від його площі. Необхідно враховувати скільки людей найчастіше сидітиме за столом. Розглянемо можливі варіанти.
Квадратна форма. Такі столи можуть мати досить компактні розміри в зібраному вигляді, так і досить габаритні. Перший варіант буде оптимальним для розміщення на маленькій кухні. Більші моделі органічно виглядають у просторих їдальнях або у вітальні, поєднаний з кухнею. Середні стандартні розміри квадратної стільниці дозволяють вмістити одночасно 4 особи у зібраному вигляді та 6-8 у розкладеному. Цього більш ніж достатньо для невеликої родини. До недоліків можна віднести знижений рівень комфорту та обмеження за кількістю посадкових місць. Це пов’язано з наявністю ніжок з кожного кута, що уможливлює повноцінне розміщення тільки однієї людини з торця столу.
Прямокутна стільниця вважається оптимальним рішенням і добре вписується як у сучасні, так у класичні стилі інтер’єру. Такі столи актуальні для використання як у просторих, так і в невеликих приміщеннях. У зібраному стані вони можуть вмістити до 6 осіб, а в розкладеному – до 12, що дуже зручно для великих компаній.
Круглі столи є оригінальним та нестандартним вибором. Вони гармонійно виглядають як у маленьких приміщеннях, так і просторих. Їх особливість полягає в тому, що вони займають набагато менше місця, ніж квадратні або прямокутні через відсутність кутів. Це полегшує і переміщення по кімнаті. Столи з круглої форми рекомендовано вибирати сім’ям, де є маленькі діти, що зведе можливість удару об гострий кут до мінімуму. Стандартний діаметр круглої стільниці 90-110 см у зібраному вигляді. У розкладеному стані він або перетворюється на овальний, або збільшує корисну площу на 30-50%.
Овальні столи також вважаються більш компактними і безпечними. За своєю місткістю вони практично не поступаються прямокутним моделям, що робить їх дуже популярними, а місця займають все ж таки менше
Матеріал виготовлення
Розсувні столи можуть виготовлятися з різних матеріалів. Звичайно це впливає і на вартість виробу, що дає можливість підібрати модель під різний бюджет. Вибір матеріалу безпосередньо впливає на міцність та довговічність. Виробники пропонують наступні варіанти виконання, які перерахуємо у порядку зростання вартості:
ДСП – відноситься до найдоступніших матеріалів. Відповідно міцність виробу з нього буде найменшою, але це не означає, що не варто навіть розглядати такий варіант. При правильному догляді та експлуатації стіл із ДСП здатний прослужити не один рік. Потрібно звертати увагу на товщину виробу. Більш якісні моделі виготовляються з ламінованих листів завтовшки не менше 16-18мм. Також особливу увагу варто приділити якості обробки торців, які найчастіше обклеюються декоративною кромкою завтовшки близько 1 мм. Вона захищає матеріал від вологи і запобігає його набуханню. Кромка може бути підібрана точно в тон до листа ДСП, а може бути на кілька тонів темнішим або світлішим і відтіняти основне забарвлення.
МДФ – більш міцний матеріал, ніж ДСП за рахунок використання при виготовленні деревної стружки дрібної фракції та спікання листів під великим тиском. МДФ відноситься до вологостійких матеріалів, що істотно полегшує догляд готового виробу. За міцністю та вартістю він перевершує ДСП, але так само поступається натуральному дереву. Поверхня може мати різну фактуру і колірну гаму, тому моделі столів з МДФ відрізняються естетичним зовнішнім виглядом.
Пластик – дуже зручний матеріал для виготовлення обідніх слів. Він не боїться вологи, що дозволяє протирати виріб вологою губкою або встановлювати столи поруч із раковиною. Дизайнери часто віддають перевагу цьому матеріалу завдяки його податливості і можливості виготовляти предмети найнеймовірніших форм. Пластикові столи стануть чудовим доповненням до сучасних інтер’єрів, наприклад, таким як хай-тек. Незважаючи на свою легкість, конструкції мають достатню міцність.
Натуральне дерево – це матеріал завжди вважався одним з кращих для виготовлення меблів. Натуральне дерево має масу переваг – підвищена міцність, довговічність, надійність, природна краса. Дерев’яні вироби не потребують додаткового декоративного оздоблення, вони і без того виглядають дорого та презентабельно. До того ж, це екологічно чистий матеріал, який не викликає алергічних реакцій. Дерево може застосовуватися як для виготовлення всіх елементів конструкції, так і окремо для каркаса або стільниці.
Скло використовується в основному для виготовлення стільниць. Дуже рідко зустрічаються моделі повністю виготовлені зі скла. Найбільш поширена комбінація – скляна стільниця та металевий чи дерев’яний каркас. При виготовленні використовується не звичайне скло, а товсте, загартоване. Це виключає можливість появи дрібних подряпин. Але якщо ви вдарите по торцю стільниці, то можете відколоти невеликий фрагмент. Скло не боїться перепадів температур, тому без наслідків можна ставити на його поверхню гарячий посуд. При дбайливому користуванні скляні вироби можуть прослужити багато років і втратити свою початкову привабливість.
Метал – міцний та надійний матеріал, який у більшості випадків використовується для виготовлення каркасу та напрямних. Найчастіше використовується алюміній чи сталь, що значно полегшує вагу всієї конструкції. Так само це підвищує стійкість виробу до впливу негативних зовнішніх факторів – корозії, вологості, утворення цвілі, поглинання неприємних запахів. Столи, що повністю виготовлені з металу зустрічаються рідко. Вони виглядають доречно лише у ультрасучасних інтер’єрах. Найчастіше стільниці виготовляють з інших матеріалів – скла, дерева, каменю.
Натуральний або штучний камінь використовується в основному для декоративних цілей для обробки або виготовлення стільниць. Такі столи відрізняються дуже великою вагою та високою вартістю. Штучний камінь легший, але пористий, як натуральний. Тому варто уникати ударів по поверхні. Це призведе до утворення тріщин і сколів.
Особливості вибору фурнітури
Від якості фурнітури залежатиме не лише довговічність розсувних столів, а й зручність їхньої експлуатації. Якісні напрямні зможуть забезпечити легкий та плавний хід механізму, відсутність заїдань, перекосів, що може призвести до передчасного виходу з ладу. У разі економії та придбання більш доступної фурнітури, ви ризикуєте щорічно витрачати додаткові кошти на ремонт окремих елементів. Тому зверніть увагу, щоб матеріал напрямних був надійним та міцним. Краще, якщо це буде метал у поєднанні із пластиком. Обов’язково спробуйте механізм у дії. Переконайтеся, що процес розкладки не потребує надмірних фізичних зусиль. Одним словом, фурнітура – це той елемент розсувних конструкцій, на якому не варто економити.
При правильному виборі та дотриманні всіх вимог обідні розсувні столи зможуть виправдати свою високу вартість тривалим терміном служби та відмінним зовнішнім виглядом.
Опубліковано в рубриці: Статті